Wyszukaj poradę dotyczącą

Jak powinno wyglądać CV

Pisząc CV powinno się przede wszystkim myśleć o celu, jakim jest znalezienie odpowiedniej pracy. Życiorys trafia do kogoś, kto może nam w tym pomóc. Dobrze przygotowany dokument zapadnie w pamięć osobom, które będą miały z nim do czynienia. Pozwoli nam także stworzyć pozytywne i profesjonalne wrażenie. Wszystko to zwiększy szanse na znalezienie ciekawej i satysfakcjonującej pracy.

Po opublikowaniu ogłoszenia o pracę, firma otrzymuje wiele aplikacji od kandydatów, z których spora część ma podobne kwalifikacje. Rekrutujący nie mogą spotkać się przecież ze wszystkimi, dlatego też na rozmowę kwalifikacyjną zapraszają tylko te osoby, których CV zrobiło na nich najlepsze wrażenie, było najbardziej czytelne, a zarazem zawierało wszystkie istotne informacje. Dlatego warto włożyć nieco wysiłku i starannie przygotować swój życiorys. Trud na pewno nie pójdzie na marne, gdyż gdy następnym razem zdecydujemy się zmienić pracę, wystarczy, ze uzupełnimy nasze CV o ostanie miejsce zatrudnienia.

Rzetelnie napisanie CV pomaga również w lepszym przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej. Będziemy bowiem pytani o nasze poprzednie miejsca pracy czy kwalifikacje zdobyte na uczelni - lepiej sobie tę wiedzę powtórzyć i uporządkować, a idealną okazją jest właśnie pisanie życiorysu.

CV służy do zaprezentowania kwalifikacji i doświadczenia, dlatego też wielu kandydatów chce przedstawić siebie w jak najlepszym świetle. Podobno Polacy nie potrafią się chwalić, nie widać tego jednak w wysyłanych życiorysach. Często zdarza się, że w CV umieszczamy przesadzone bądź nieprawdziwe informacje. Profesjonalnie przygotowany rekruter jest w stanie wychwycić większość z nich. Jeżeli różnica między rzeczywistością a podanymi informacjami jest duża, kandydat zostaje natychmiast odrzucony. Trudno bowiem zaufać i zatrudnić kogoś, kto okłamuje swojego potencjalnego pracodawcę.

Jak powinno wyglądać odpowiednie CV?
Bardzo często pracodawcy proszą o przesłanie dokumentów drogą elektroniczną. Dlatego bardzo ważne jest, by kandydat właściwie nazwać dokument. O wiele lepiej prezentuje nas dokument zatytułowany Kowalski Jan CV, niż CV Janka, Życiorys tatusia czy po prostu 1.doc. Warto także zwrócić uwagę, z jakiego adresu email korzystamy. Rekruterzy opowiadają anegdoty o kandydatach na poważne stanowiska, którzy przysyłali dokumenty korzystając z adresów takich jak satan666, goracy_buziaczek, anka16 czy piwko_szybko. Teoretycznie nie ma to znaczenia, ale powstaje wrażenie braku profesjonalizmu. Założenie skrzynki mailowej trwa przecież tylko kilka minut!

Skoro już wysyłamy CV, warto dołożyć wszelkich starań, aby potencjalny pracodawca mógł się z nami skontaktować. Sprawdźmy więc kilkukrotnie, czy podany numer telefonu, czy adres są poprawne. Bardzo często następuje drobny błąd, uniemożliwiający dodzwonienie się do kandydata.

Równie nieprofesjonalne są błędy w samym CV. Przed przesłaniem aplikacji do pracodawcy warto dokładnie ją sprawdzić, najlepiej poprosić o to inną osobę. Unikniemy wtedy literówek, błędów ortograficznych czy merytorycznych. Wielokrotnie w CV pojawiają się nieprawidłowe nazwy firm, w których się pracowało, czy błędne nazwy ukończonych uczelni. Zdarza się nawet, że kandydaci błędnie zapisują swoje własne nazwisko!

Należy pamiętać o estetyce życiorysu. Wiele osób ulega pokusie "upiększania" CV, stąd też w jednym dokumencie można znaleźć kilka czcionek, kolorów oraz elementów graficznych. Na ogół nie wygląda to zbyt dobrze. CV powinno być napisane z użyciem jednej czcionki, i utrzymane w jednolitym kolorze. Wytłuszczać lub podkreślać powinno się tylko najważniejsze, krótkie fragmenty.

Dane zawarte w CV powinny być logicznie ułożone. Zaczynamy od podania danych kontaktowych. Potem można w jednym zdaniu napisać, jakiego rodzaju stanowisko czy rodzaj pracy nas interesuje. Kolejnym etapem powinno być opisanie swoich doświadczeń zawodowych - poczynając od tych najnowszych. To im powinniśmy też poświęcić najwięcej miejsca. Błędem jest szczegółowe opisywanie pracy wykonywanej kilkanaście lat wcześniej i zdawkowe informacje o bardziej aktualnych zajęciach.

Po opisie doświadczeń zawodowych można przejść do zdobytego wykształcenia. Ten fragment również warto dokładnie zaplanować. Osoba, która dopiero opuściła mury uczelni, może dość szczegółowo opisać swoją edukację (np. wraz z tytułem pracy magisterskiej czy licencjackiej). Ktoś, kto edukację zakończył wiele lat wcześniej, nie musi być tak dokładny, wystarczy wtedy podanie nazwy uczelni i kierunku studiów (oczywiście wraz z datami). Podawanie średniej ocen (często nawet ze szkoły średniej), czy informowanie o tym, że w szkole podstawowej miało się "czerwony pasek", jest zupełnie niepotrzebne. Pracodawcy nie potrzebują aż tak szczegółowych danych o kandydacie.

Kolejnym elementem CV jest wymienienie najważniejszych szkoleń, które się przebyło. Mogą to być zarówno szkolenia związane z wykonywaną pracą, jaki i inne, np. wynikające z naszych zainteresowań. Następnie powinniśmy wymienić swoje umiejętności. Może to być np. znajomość obsługi jakiejś maszyny, bądź znajomość specyficznego programu komputerowego.

Przedostatnim fragmentem CV mogą być kwalifikacje językowe. Najlepiej opisać swoją znajomość języków obcych używając określeń: płynnie - bardzo dobrze -średnio - podstawowo. Często spotykane wyrażenie komunikatywnie jest niejasne i dla każdego znaczy coś innego.

Na samym końcu CV możemy wymienić swoje zainteresowania. Panuje tutaj zupełna dowolność, ale oczywiście pracodawca widzi najchętniej zainteresowania związane z pracą. Na przykład, jeżeli ktoś ma zamiar pracować w salonie samochodowym, dobrze odebrane będzie zainteresowanie motoryzacją, wyścigami samochodowymi czy inżynierią samochodową. Koniecznie trzeba jednak pamiętać o tym, aby wpisywać tylko zagadnienia, którymi się naprawdę interesujemy. Może się bowiem zdarzyć, że zostaniemy o nie zapytani podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Niestety, CV nie może być dowolnie długie - w przypadku osób z małym doświadczeniem zawodowym zaleca się ograniczenie do jednej strony. Wymusza to więc dokonanie selekcji informacji, które powinny się w nim znaleźć.

Do CV powinno się również załączać zdjęcie, gdyż zdecydowanie ułatwia to pracę osobom odpowiedzialnym za rekrutację. Łatwiej jest im kojarzyć kolejnych kandydatów, zwłaszcza gdy w odpowiedzi na ogłoszenie przychodzi mnóstwo aplikacji. Fotografia nie może być jednak ważniejsza niż nasze dokonania zawodowe czy akademickie, powinna więc być ograniczona do małego okienka w prawym górnym rogu. Należy także pamiętać o odpowiednim doborze zdjęcia. Radosny obrazek z wakacji spędzonych na plaży może być odpowiedni przy ubieganiu się o pracę w sklepie ze sprzętem turystycznym, a zabawna mina być może spodoba się w agencji reklamowej, ale na pewno powinniśmy pomyśleć o innym zdjęciu, jeśli myślimy o pracy w banku czy kancelarii prawnej.

Na końcu dokumentu bezwzględnie należy zamieścić klauzulę o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Jest to zapis wymagany przez prawo, umożliwiający pracodawcy korzystanie z przesłanych dokumentów. Gromadzenie dokumentów bez takiej klauzuli jest niezgodne z prawem, dlatego warto o tym pamiętać.

Najnowsze oferty pracy

7N Sp. z o.o.
Posted: 07/24/2016
Warszawa, mazowieckie
7N Sp. z o.o.
Posted: 07/24/2016
Warszawa, mazowieckie
Hays Poland Sp. z o.o.
Posted: 07/24/2016
Warszawa, mazowieckie
Hays Poland Sp. z o.o.
Posted: 07/24/2016
Wrocław, dolnośląskie
Hays Poland Sp. z o.o.
Posted: 07/24/2016
Wrocław, dolnośląskie

Bardziej dopasowane wyniki?  Aktualizuj swój profil

 
 
 

Produkty i usługi

Dostęp do bazy kandydatów

Szukasz unikalnych kompetencji? Przejrzyj bazę ponad 60 tys. zarejestrowanych kandydatów, a na pewno znajdziesz odpowiednią osobę.

Rekrutacja w Social Media

Sprawimy, że Twoje ogłoszenie będzie polecane w mediach społecznościowych.

Oferty pracy

Szukasz pracowników? Zamieść oferty pracy w serwisie MonsterPolska.pl, aby dotrzeć do tysięcy kandydatów w Polsce i na całym świecie.

Wyszukiwarka talentów IT

Programiści nie odpowiadają na ogłoszenia rekrutacyjne? Mamy skuteczny sposób dotarcia do utalentowanych, pasywnych kandydatów z branży IT.

 

Wszystkie produkty

Aktywne poszukiwanie kandydatów

Idealny kandydat nie wysłał CV? Skorzystaj z sieci reklamowej Monster Polska, aby znaleźć odpowiednich kandydatów na ich ulubionych stronach internetowych.

Employer Branding

Chcesz pozyskiwać lepszych kandydatów do pracy? Zadbaj o wizerunek pracodawcy w ramach programu Employer Branding.

Aplikacja Teamio

Prowadzisz dużo rekrutacji? Teamio to doskonałe rozwiązanie dla specjalistów HR, usprawniające proces pozyskiwania i oceny kandydatów do pracy.

 

Strona dla Pracodawców

CV i list motywacyjny

CV i list motywacyjny
Przeczytaj artykuły na temat tworzenia życiorysu profesjonalnego.

Efektywne poszukiwanie pracy

Efektywne poszukiwanie pracy
W firmie w wyniku subtelnego procesu selekcji na samej górze okazuje się, kto może zostać prezesem, a kto nie.

Dla Kandydatów

Szukanie pracy
Przeglądaj najnowsze oferty pracy na monsterpolska.pl
Dodaj swoje CV
Dodaj swoje CV do naszej bazy - pokaż się pracodawcom!
Poradnik kariery
Porady dotyczące CV, listów motywacyjnych, przykłady, ciekawe artykuły.
Prawo pracy
Co warto wiedzieć o swoich prawach?
Jak napisać CV
Nie wiesz jak się zabrać do swojego CV? Tutaj znajdziesz porady i wzory.
Jak napisać list motywacyjny
Nie wiesz jak napisać list motywacyjny? Tutaj znajdziesz porady i wzory.
Szukaj pracy na iPhonie
Masz iPhone? Pobierz naszą darmową aplikację.
Inne usługi

Dla Pracodawców

Strona dla Pracodawców
Zarządzaj ofertami pracy i wybierz dogodne usługi.
Baza CV
Korzystaj z naszej bazy CV.
Career Ad Network
Innowacyjne promowanie ofert pracy w sieci.
Opublikuj ofertę pracy
Opublikuj ofertę pracy i zdobądź najlepszych kandydatów.
Wszystkie produkty

Social Media

Profile firm

Profile interesujących firm.

Aplikacja MonsterPolska.pl na iPhone

Masz iPhona? Zabierz wyszukiwarkę pracy ze sobą!

MonsterPolska.pl na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku.

MonsterPolska.pl na Twitterze

Dołącz do nas na Twitterze.

MonsterPolska.pl na YouTube

Dołącz do nas na Youtube.

Praca - oferty pracy - wyszukiwanie: